Suvelugemise lõpupidu

4.septembril said raamatukogus kokku suur hulk tublisid lugejaid. Terve suve kestnud Suvelugemise väljakutse oli jõudnud lõpule ning aeg oli tunnustada ja tänada väljakutse vapralt lõpuni vedanud lapsi.

Sel aastal said lugemishuvilised lugemispassi, milles oli 25 erinevat väljakutset.  Vähetähtis ei olnud ka see, et väljakutsete lahendamiseks tuli raamatukogus käia väikesel lugejal endal ning loomulikult raamatud ka raamatukogust laenutada.

Väljakutseid lahendasid lapsed endile sobival viisil: kes luges raamatu ning sobitas loetu pärast väljakutsega. Kes otsis raamatu välja väljakutse järgi. Põnev oli igal juhul.
Stendidel oli lastele pandud ka soovituslikke raamatuid, ent lõpliku laenutuse valiku said ikka lapsed ise teha. 

Lõpupeole kutse lunastanud pidid suve jooksul läbi lugema ja lugemispassi kandma vähemalt 5 raamatut, joonistama enim meeldinud raamatust pildi ning kirjutama valmis ka küsimuse kirjanik Kairi Lookile. Ja lapsed olid tõesti tublid!
Lugemispassi ja pildi ning küsimused tõid augustikuu lõpuks ära 35 last. Ääremärkusena võib öelda, et pakkusime lahkelt ka ümberkaudsetele raamatukogudele liituda meie korraldatud suvelugemisega.  Võimalusest proovida miskit muud ja uut haarasid kinni Saue Linna Raamatukogu töötajad ning meie suvelugemisega ühinesid ka 9 Saue last. Kokku jagasime välja 72 passi, viimased neist veel juuli kuu lõpus! 

Foto: Valdur Vacht

Kui veel natuke osalejatest numbritekeeles rääkida, siis kokku loeti kahe raamatukogu laste peale Suvelugemise väljakutse ajal 1036 raamatut. Suvelugemisega liitusid lapsed vanuses 6-15.aastani.
6 koolieelikut, kes alustasid sel sügisel kooliteed olid kõik väga tublid ning lisaks raamatute lugemisele said kenasti hakkama ka joonistuse ning küsimuse väljamõtlemisega.

Enim osales väljakutses 8-12 aastaseid koolilapsi. Keila Koolist võttis osa 37 (neist 5 olid suvel veel koolieelikud), 10 õpilast Saue Gümnaasiumist, 6 Vääna Mõisakoolist, 5 erakoolist Läte ja 4 õpilast Laulasmaa Koolist. Samuti oli väljakutses osalejaid Vasalemma Põhikoolist, Tabasalu Ühisgümnaasiumist, Püha Johannese Koolist, Pääsküla ja Ruila koolist. 

Populaarseimad (lihtsamad) väljakutsed olid 3 väljakutset, mis olid 23 lõpetanu passis templiga kinnitatud. 
Väljakutse nr 3 Raamat, mille tegelaseks on mõni loom
 näit. ” Jänes keedab suppi”, “Vääna Jäljekütid ” , “Nublu”, “Muri ja Mari. Kadunud hamba lugu”,  “Millised need loomad on?”
Väljakutse nr 5 Raamat, mille pildid mulle väga meeldivad
 näit “Painajapood ja kohutav kõdipulber” , “Beast Quest”,  “Amulett”, “Ühe äpardi päevik”, Kaisukate salajutud”
Väljakutse nr 17 Raamat, mille autor on naine
näit “Hester Hilli mõistatus”, “Mina, Meg ja meie klass”, “Lennujaama lutikad ei anna alla”, “Piia Präänik kolib sisse” 

Raskeimaks väljakutseks osutus väljakutse number 2 Raamat, mille pealkirjas on värv. Selle olid passi õigesti kirja saanud 5 last . Näit. “Kollane autopõrnikas sõidab ringi”,  “Tulipunane Frederike” ,  “Pluk ja punane autokraana”. 

2 usinamat last lugesid-lahendasid lisaks 25 väljakutsele veel ülesandeid. Lisalehel oli 8 väljakutset, millest 3 tuli ise väljamõelda ja raamatuga sobitada.  Näiteks said lisalehele järgmised ülesanded: “Raamat, kus juhtub midagi müstilist”, “Raamat, mis koosneb naljadest”

Aga nüüd tagasi selle lõbusama poole juurde. Reedesel lõpupeol oli meil, nagu lubatud, külas lastekirjanik Kairi Look. Tunnustasime kõiki väljakutse läbinud lapsi tunnistusega. Raamatutega said lisaks premeeritud need koolilapsed, kes olid lugenud-lahendanud rohkem kui 20 väljakutset.

Eelkooliealised lapsed said premeeritud enim väljakutseid läbinud, põneva küsimuse ning enim meeldinud joonistuse eest.  NB. Joonistuste seast, mis on kõigile imetlemiseks meie raamatukogu lastetoa seinal kuni oktoobrikuu lõpuni, valisid  raamatukoguhoidjad välja enim meeldinud 2 pilti. Nendest oli üks koolieelikute, teine aga juba koolis käiva oma.

Foto: Valdur Vacht

Kuna lõpupeole kutse saamiseks oli vaja kindlasti ka küsimus kirjutada, siis väga põnev oli kohtumise see osa, kus kirjanik vastas talle kirjutatud küsimustele. Kes julges, sai oma küsimuse ise ette lugeda, kes mitte, siis tema kuulis oma küsimust ja vastust sellele kirjaniku suust.  Kirjanik valis pärast küsimuste hulgast talle enimmeeldinud küsimused ning neli last said premeeritud Kairi Looki raamatutega. Küsimuste voor oli väga lõbus- oli lahedaid-sisukaid küsimusi. Vahva oli ka vaadata, kuidas lapsed ei peljanud küsida lisaks ning oli ka toredaid kommentaare küsimuste vastusele. 
Kohtumise lõpus luges kirjanik katkendi oma Piia Prääniku raamatust “Piia Präänik ja bandiidid”. Need, kes suvelugemise ajal seda raamatut ei lugenud, said kinnitust, et raamat on tõesti lahe ning väärib lugemist!

Kohtumise lõpus sai klõpsitud hulganisti pilte.  Pildile sai püütud kogu seltskond, kes lõpupeole sai tulla ning kes soovis, sai kirjaniku lahkel loal ka temaga pilti teha.

Suvelugemise väljakutse läbiviimist ja laste lõpupeo korraldamist toetasid Eesti Kultuurkapital ja Harju Maakonnaraamatukogu. Suud kommide ja präänikutega aitas magusaks teha perekond Suviste.

Eraldi tänukummardus läheb Lääne Maakonna Keskraamatukogu lasteteeninduse osakonna bibliograaf Krista Kumbergile ja Võrumaa Keskraamatukogu lasteosakonna osakonnajuhataja Helle Laanperele.  Hea sõna ja rohkelt materjali, mille abil endi väljakutse kokku panna, oli just nende kahe toreda naise roll.

Tähelepanu! Lapsed, kes  lõpuüritusele ei saanud tulla, teie tunnistus ja väljakutse pass ootavad teid raamatukogus alates esmaspäevast (07.09.20) lasteteeninduse letis.