Lugemisisu

 „Lugemisisu“ on mõeldud selleks, et innustada 5–10-aastasi lapsi üle kogu Eesti raamatuid lugema.
Programmis tutvutakse väärt uudiskirjandusega ja pakutakse mängulist ning loovat lisategevust.„Lugemisisu“ käivitus pilootprojektina 2019. aasta alguses 26 Eesti raamatukogus, kuhu heategevusfond Aitan Lapsi kinkis erilise „Rampsu“ raamaturiiuli.
Pilootprojektis osales 779 noort raamatuhuvilist. 2019-2020  õppeaastal oli programmiga liitunud 100 raamatukogu ning käesoleval õppeaastal 140+ raamatukogu. Ikka selleks,  et viia lugemisrõõmu veel rohkemate lasteni.

1.-4. klassi lapsed saavad raamatukogudest valida lugemiseks põnevat uudiskirjandust, mis on välja toodud lastekirjanduse keskuse soovitusnimekirjades. Loetud raamatud paneb laps kirja spetsiaalsesse lugemispassi, kus on ka loomingulised lisaülesanded loetu kinnistamiseks ja oma lugemiskogemuse jagamiseks. Kooliaasta lõpus premeeritakse kõiki viis raamatut läbi lugenud ja lugemispassi täitnud lapsi lugemisdiplomiga.

Lasteaialapsed saavad lugemisprogrammis osaleda rühmana, kus õpetaja abiga tegutsetakse loetud raamatuga ühiselt, näiteks koostades sellest näitust või meisterdades raamatutegelasi.

„Lugemisisu“ programm toetub meie põhjanaabrite soomlaste kogemustele. Soomes sai üleriigiline lugemisdiplomi projekt stardi 2000. aastate algul ja seda on pidevalt uuendatud ning viidud vastavusse riikliku õppekavaga. Lisaks on koolid, raamatukogud ja laste kultuurikeskused sellest aastate jooksul erinevaid variante edasi arendanud. Lugemisdiplomi programmil on olnud viimase kahekümne aasta jooksul oluline roll soomlaste lugema innustamisel ja Soome Instituudil on hea meel, et nüüd õnnestub seda meetodit ka Eesti lastele tutvustada.

Lugemisprogrammi on koostanud Eesti Lastekirjanduse Keskus koostöös Soome Instituudiga, lugemismängude teematunni koostamisel on inspiratsiooni saadud Eesti Lugemisühingu koolitustelt.Lisainfo Eesti Lastekirjanduse Keskuse kodulehel

Teematundide valik:

 • TEEMATUND ILLUSTRATSIOONIST (1.-4.klassile)
  Sageli jäävad meile raamatud meelde illustratsioonide järgi ja kui neid uuesti näeme, tulebki meelde, millest raamatus juttu oli. Lasteraamatutes on illustratsioonid eriti tähtsad. Tunnis saame vaadata ja arutleda kuidas valmivad illustratsioonid, Miks on tore, kui raamatupildid on nagu päris või hoopis vastupidi? Kas võib olla ka nii, et raamatu tekst on sama, aga pildid on erinevad? Uurime järele!
 • RAAMATU TEEKOND
  Tunnis saame ülevaate, kuidas valmib raamat ja tegeleme lähemalt ühe raamatu sisse minekuga. Kuulame ja kirjutame, loeme ja jutustame, nuputame ning mängime tähemängu.
 • LUGEMISISU MÄNGUD
  Mänguline teematund on mõeldud 7–10aastastele lastele. Mis on tähesild, loeme lõbusaid luuletusi, saame tuttavaks raamatutegelastega ning voldime “Sõna raamatu”.  Soovi korral saame võistelda ka raamatute tundmises, mängides Kahooti mängu ” Eesti lastekirjanduse kuldvara tosin küsimust”.
 • NUKITSAMEHE RAAMATUKOGU
  Sobilik lasteaia vanemate laste rühmale ja/või kooli esimese klassi õpilastele. Tunni tegevused sobivad hästi raamatukoguga tutvuse sobitamiseks. Tutvume Oskar Lutsu raamatuga “Nukitsamees”, Kuulame, jutustame, mängime ,teeme raamatuvõimlemist ning meisterdame Antsu/Nukitsmehe.

Teematundi registreeri SIIN!
Täpsemalt saab lugeda:
1.-4.klassi lapsed
Lasteaialapsed

 

EN UA RU